БІНОКУЛЯРНІ ЛУПИ: ЗАСТОСУВАННЯ В МЕДИЦИНІ, ВИДИ ТА ПЕРЕВАГИ - D-optic
0 євро

Бінокулярні лупи: застосування в медицині, види та переваги

Забезпечити якість діагностики, виявити хвороби на ранніх стадіях, коректно встановити діагноз — з усіма цими завданнями допоможе впоратися бінокулярна лупа. Це важливий інструмент в арсеналі лікаря, який прагне гарантувати пацієнтам якісну діагностику й лікування. Бінокулярні лупи успішно застосовуються в стоматології, дерматології, хірургії та загальній медицині, а також мають безліч очевидних переваг. Тож сьогодні поговоримо про них більш детально.

Що таке бінокулярна лупа?

Бінокулярна лупа — це оптичний прилад, який збільшує необхідну ділянку для більш точної оцінки клінічної картини. Збільшення можливе за допомогою спеціальних лінз. Сила збільшення у більшості моделей сучасних бінокулярів — від х2,5 до х20 разів. 

 

Переваги бінокулярних луп:

 

 • Рання діагностика захворювань. Лікар може побачити незначні зміни структури тканин. Наприклад, каріозну цятку на зубах чи мікротріщини емалі.
 • Точність діагнозу. Сучасні бінокуляри допомагають виявити не лише саме захворювання, а й легше знайти його причину. Це необхідно для коректного встановлення діагнозу та вибору стратегії лікування. 
 • Зручність для лікаря. Конструкція сучасних бінокулярних луп дозволяє обрати оптимальний кут нахилу та працювати в положенні, яке буде комфортним для вас та вашого пацієнта. 
 • Підсвічування робочої зони. Завдяки цій опції отримуємо можливість працювати з бінокуляром навіть за умови недостатнього зовнішнього освітлення: без тіней, затемнення та інших перешкод. 

 

Достатній асортимент моделей дозволяє обрати бінокулярну лупу, орієнтуючись на вимоги конкретної медичної галузі. Тож далі — про те, якими бувають бінокуляри.

Якими бувають бінокулярні лупи?

Бінокуляри відрізняються за призначення, характеристиками, функціями. Оптимальна модель повинна забезпечувати якісний огляд, збільшувати зображення до необхідного рівня без втрати його якості, гарантувати комфорту роботу лікаря і не заважати пацієнту під час проведення процедури.

 

Найважливіша відмінність різних моделей бінокулярів — це тип системи збільшення. В сучасних біполярних лупах використовуються:

 

 • Система Галілея — компактні, легкі бінокуляри, які збільшують робочу область до 3.8х. Завдяки спрощеній конструкції, пропускають багато світла. Не тиснуть на перенісся, легкі, саме тому комфортні для лікаря. 
 • Система Кеплера, або ж призматична система. Гарантують високий рівень збільшення, значне робоче поле та високу різкість зображення. Проте у порівнянні з попереднім типом системи, є більш важкими та масивними. 

 

За місцем кріплення, є 3 види бінокулярних луп: 

 

 • Закріплені на оправі (бінокулярні окуляри) — за конструкцією, виглядають як звичайні окуляри. Але мають надійно закріплений оптичний прилад. Цей прилад у будь-який момент можна підняти та залишитися просто в окулярах. 
 • Вбудовані бінокуляри. Оптична частина вбудована безпосередньо в окулярах, що суттєво знижує навантаження на перенісся. Розташовується оптика максимально близько до зіниці ока, забезпечуючи дуже зручну роботу.
 • Закріплені на шоломі. Конструкція одягається на голову та має форму шолома. Завдяки цьому, маса розподіляється рівномірно. 

 

Також різні моделі обладнання відрізняються за робочою відстанню, кратністю збільшення, кутом огляду, наявністю підсвічування.

Бінокулярні лупи в стоматології

Стоматологія — галузь медицини, де бінокуляри застосовуються найбільш часто. Адже таке обладнання забезпечує широке поле зору для лікаря-стоматолога. Завдяки цьому, фахівець може:

 

 • Комплексно оглянути ротову порожнину. Оцінити стан зубів навіть у “сліпих зонах”.
 • Виявити карієс та інші хвороби на ранніх стадіях. Тоді, коли вони найлегше піддаються лікуванню. Це допомагає запобігти розвиткові хронічних процесів, не допустити подальшого розвитку запалення.
 • Оцінити анатомічні особливості каналів зуба, які неможливо побачити неозброєним оком. Таким чином забезпечується високоточне та ефективне лікування кореневих каналів.

 

Застосування бінокуляра — оптимальне рішення для різних галузей стоматології:

 

 • Імплантологія. Забезпечують точність огляду та ідеальний фінальний результат. Зазвичай стоматологи, які виготовляють та встановлюють зубні імпланти, обирають бінокуляри зі збільшенням х3,5 рази та потужною підсвіткою робочої зони.
 • Реставраційна та ортопедична стоматологія. Бінокуляри дозволяють проводити художню реставрацію, ортопедичне лікування з високою точністю. Оптимальні моделі бінокулярних луп для цих функцій мають невелику вагу, зручне кріплення, регульовану підсвітку, збільшують робочу область у 2-2,5 рази.
 • Ендодонтія. Ендодонтичне лікування потребує високої точності. Саме тому, для стоматологів-ендодонтів будуть оптимальними бінокуляри зі збільшенням х4-6, потужним сфокусованим світлом. 

 

Бінокуляри — один з найкорисніших інструментів в арсеналі сучасного стоматолога, який дозволяє лікареві гарантувати високу точність лікування. А пацієнтам — отримувати якісні послуги. 

Бінокулярні лупи та хірургія

Застосування бінокулярів у хірургії дозволяє проводити хірургічне втручання з максимальною точністю. Лікар-хірург може оглянути необхідну ділянку з багатократним збільшенням: бінокуляр гарантує чіткість зображення, точну передачу кольору, не спотворює та не розмиває елементи. Завдяки підсвічуванню робочої зони, отримуємо картинку без тіней та затемнення. 

 

Сучасні моделі бінокулярів для хірурга можуть бути оснащені:

 

 • Змінними лінзами з різним рівнем збільшенням. Лінзи для хірургічних бінокулярів виготовляють з литого ABS акрилу, який забезпечує чіткі, неспотворені зображення. 
 • Можливістю регулювати кут огляду, повертати освітлення відповідно до потреб лікаря.
 • Зажимами, які дозволяють змінювати лінзи легко та швидко, якщо є необхідність більш суттєвого збільшення зображення. 

 

Посадка таких бінокулярів на голові зазвичай регулюється одним натисканням. Таким чином забезпечується зручне використання бінокуляра, без втому та болю в шиї, спині. 

Застосування бінокулярів в дерматології 

У дерматологічній практиці, бінокулярні лупи допомагають:

 

 • діагностувати захворювання шкіри на ранніх стадіях;
 • оцінити стан невусів (родимок);
 • правильно встановити діагноз;
 • провести видалення шкірних новоутворень;
 • обрати коректну стратегію лікування тих чи інших дерматологічних хвороб. 

 

Це — гарантія ранньої діагностики, коректного встановлення діагнозу та комфорту для пацієнта під час огляду. Лікар-дерматолог може розглянути необхідну ділянку з багатократним збільшенням та чітко зрозуміти клінічну картину.

Як вибрати бінокулярну лупу?

Орієнтуйтеся на призначення оптичного приладу та функції, для яких він буде застосовуватися. Головними параметрами вибору бінокуляра є:

 

 • тип системи збільшення;
 • кут огляду;
 • робоча відстань (впливає на ергономіку роботи);
 • тип кріплення.

 

Додаткові особливості, на які варто звернути увагу:

 

 • Технологія виготовлення лінз — її вказують у маркуванні оптики. Оптимальний варіант — лінзи High Resolution. Окрім цього, лінзи повинні бути ахроматичними. Вони забезпечують точну передачу кольорів та чіткість контурів зображення. 
 • Покриття лінз — воно має прибирати світлові рефлекси (до 0,3 — 0,5%), цим самим забезпечуючи чистоту зображення.
 • Стандарти волого- та пилестійкості — важливо, щоб це параметр був не нижче IP 65.
 • Наявність підсвітки. Додаткове освітлення робить процес використання бінокуляра зручнішим. Адже світло спрямовується безпосередньо на досліджуваний об’єкт, без тіні та інших перешкод. Підсвітка може бути різною: на козирку з пластику, по краях оптики, у формі ліхтаря. Її живлення здійснюється, зазвичай, за допомогою батарейок, які необхідно періодично змінювати. 

 

Корисна порада: під час використання бінокулярної лупи, користуйтеся щитками для оптики або захисними лінзами. 

Бінокулярні лупи в медицині: підіб’ємо підсумок 

Застосування бінокулярів робить сучасну медицину більш точною, а результати діагностики — інформативними та вчасними. Завдяки таким оптичним приладам вдається комплексно дослідити необхідну зону, помітити найменші зміни в структурі тканин та обрати стратегію лікування, яка буде коректною для вашого пацієнта. Бінокуляри дозволяють лікареві гарантувати якісно новий рівень діагностики, а пацієнтами — бути впевненим у найкращому результаті. 

 

Бажаєте проконсультуватися щодо вибору бінокулярів та замовити оптику для свої клініки? Фахівці компанії D-Optic вам допоможуть. Телефонуйте за номером, який вказано на сайті, або залишайте заявку на зворотний зв’язок. В каталозі на вас чекає сертифіковане оптичне обладнання від провідних виробників: ZEISS, STARMED та інших.

Інші новини