D-Optic

Мікроскопи відомих виробників за доступними цінами

0 товарів

Яке освітлення використовується в мікроскопах. Види, призначення, сила освітлення

Яке освітлення використовується в мікроскопах. Види, призначення, сила освітлення

Чому ми виділили цілу статтю для огляду світла в мікроскопії та чому вам варто зупинитися та прочитати її? Все досить просто. У статті ви знайдете детальний огляд видів освітлення з перевагами та недоліками, які варто знати кожному, хто самостійно обирає мікроскоп. Адже світло — головний фактор у формуванні того зображення, яке ви будете бачити, дивлячись на об’єкт через мікроскоп.

Правильно підібране світло даватиме чітке зображення і дасть можливість детально та максимально якісно здійснити навіть найскладніші маніпуляції.

Одразу скажемо, що є декілька основних і найпопулярніших типів освітлення: галогенне, люмінісцентне та світлодіодне. Вибір достатньо складний і має бути грамотним, відповідати поставленим завданням та повністю задовольняти вас, як спеціаліста.

Розглянемо всі типи освітлення по порядку.

Люмінісцентні лампи

Ртутні лампи (люмінісцентні) в 10-100 разів яскравіше ламп накалювання та можуть забезпечити Вам досить інтенсивне світло при застосуванні правильних фільтрів. Саме використання збуджуючих світло-фільтрів дозволяє досягти ефекту “свічення” об’єкту освітлення.

Де застосовуються?

Беззаперечно, вони підійдуть Вам, якщо Ви займаєтесь дослідженнями флуоресценцій а також для освітлення темних (та на фоні темних), прозорих і не прозорих ділянок.

При роботі з мікроскопом, де є люмінесцентне освітлення спершу варто приділити увагу захисту Ваших очей.

Переваги люмінісцентних ламп:

 • мають один з найвищих показників яскравості
 • максимально наближені до моделі точкового джерела світла

Недоліки люмінісцентних ламп:

 • є великі коливання інтенсивності
 • невеликий термін служби — всього лише 200 годин
 • з часом характеристики значно погіршуються
 • необхідність витримувати паузи між вмиканнями, для того, щоб лампа встигла охолонути.

Якщо порівнювати кількість переваг і недоліків, у цих ламп недоліків більше, але тут теж потрібно конкретизувати, для яких цілей вам потрібен мікроскоп. Якщо вас не тривожить нагрівання лампи, бо користуватися мікроскопом доведеться не так вже й часто, то можна надати перевагу люмінесцентній лампі. Але зверніть увагу на відносно невеликий термін служби і те, що з часом параметри починають змінюватися і давати не таке якісне світло, як на початку роботи.

Галогенні лампи

Варто відмітити, що галогенні лампи зустрічаються в мікроскопах найчастіше, особливо у старих моделях.

Де застосовуються?

Підходить для задач, де необхідно бачити зображення у видимому світлі без флуоресценції.

Переваги галогенних ламп:

 • досить невеликий розмір освітлювачів
 • відсутня необхідність активного охолодження
 • оптимальна вартість
 • якісна світлопередача.

Недоліки галогенних ламп:

 • порівняно низька яскравість
 • термін служби — до 50-ти годин, що є досить малим показником
 • необхідність в більшості випадків активного охолодження, враховуючи, що близько 40% енергії перетворюється в тепло.

Беззаперечно, переваг більше, ніж недоліків. Але 50 годин терміну служби грає не на користь галогенної лампи. Виникає необхідність досить частої заміни, що викликає певний дискомфорт при роботі з мікроскопом. Адже потрібно або робити запаси ламп завчасно, або ставити паузу в користуванні мікроскопом і чекати поки прийде заміна.

Ксенонові лампи

Ксенонові лампи використовуються в мікроскопах доволі часто. Перевагою над люмінісцентними і галогенними лампами ксенонові отримали за рахунок того, що газ, який знаходиться всередині лампи фактично горить весь, а це дозволяє наблизити спектр світла максимально близько до “денного світла”.

Де застосовуються?

Обширні зони використання для різних задач, особливо там, де потрібно отримати максимальний приріст індексу рендерингу кольорів.

Переваги ксенонових ламп:

 • набагато більший робочий ресурс в порівнянні з люмінісцентними та галогенними лампами

Недоліки ксенонових ламп:

 • великі затрати ел. струму

Якщо порівнювати ксенонові лампи з попередніми варіантами, то вони виграють по більшості параметрів і рекомендуються при використанні в мікрохірургії. Важливим фактором є те, що більшість мікроскопів, таких як Carl Zeiss постачаються саме з ксеноновими освітлювальними елементами.

Світлодіодні лампи

Напевне найбільш перспективний та енергоефективний вид освітлення у мікроскопах. Вони чудово замінюють лампи накалювання, ртутні лампи і при всьому цьому можуть працювати довше та давати якісніший результат. Можуть працювати від батарейок, низьковольтних або недорогих імпульсних блоків живлення.

Переваги світлодіодних ламп:

 • досить велика низка різноманітних параметрів дозволяє обрати необхідне світло (та є можливість безпосереднього регулювання)
 • новітні потужні світлодіоди дають максимально якісне освітлення робочої ділянки
 • деякі компактні світлодіоди можна комбінувати в одному ламповому блоці, щоб отримати мультиканальне зображення
 • є можливість встановлювати світлодіодні блоки в мікроскопи, незалежно від їх терміну експлуатації та стану техніки.

Недоліки світлодіодних ламп:

 • такі лампи дорожчі своїх аналогових попередників.

Світлодіодні лампи сьогодні проникають у все більше сфер нашого життя, тому не дивно, що вони користуються попитом у стоматологічній мікроскопії.

 

Порівнюючи характеристики, стає зрозуміло, що світлодіодне освітлення найбільш вигідне та якісне, дає додаткові можливості комбінування світла.

 

Вигода заключається також і в тому, що світлодіодні лампи в мікроскопах працюють набагато довше і в довготривалій перспективі заощаджують власникам мікроскопів великі суми на витратні матеріали.  

 

Окрім того, їх дороговизна при таких параметрах не постає як першочергове питання, адже на першому місці завжди безпека, якість та комфорт для ваших клієнтів та вас.

Порівняльна характеристика ламп

Тип

ЛюмінісцентніГалогеновіКсенонові

Світлодіодні

Потужність (Вт)

100, 180, 300150300

10

Сила
(lux)

70000, 100000, 200000

25000

-

500-18000

Температура

(K)

4600

3200

6500

3000-6500

Робочий ресурс (год)

20050500

20000-50000

Дана порівняльна характеристика дозволить вам самостійно обрати власний варіант освітлення для мікроскопів.

При замовленні мікроскопу, рекомендуємо уточнити у менеджера це питання, адже воно є дуже важливим. Поцікавтесь, яке світло в мікроскопі, чи можлива його заміна, якщо так, то яким чином і як швидко це можна буде зробити.

Підпишіться на нові публікації

Популярні публікації